Αναλυτικά οι υποψήφιοι:
1. Από τη δισκογραφική εταιρεία SONY:
- To συγκρότημα «Κόκκινα Χαλιά»
- Τη Βαλάντω Τρύφωνος
- Tη Νίκκη Πόντε
2. Από τη δισκογραφική εταιρεία ΜΙΝΟS:
- Την Αντιγόνη Ψυχράμη
- Τον Λούκα Γιόρκα
3. Από τη δισκογραφική εταιρεία «7» ΕΓΕ:
- Το συγκρότημα «Τριημιτόνιο»
Ο καλλιτέχνης ή το συγκρότημα που θα μας εκπροσωπήσει στον 56ο Διαγωνισμό τραγουδιού της Eurovision, θα επιλεγεί κατόπιν ψηφοφορίας από το κοινό και κριτική επιτροπή, η ψήφος των οποίων θα μετρήσει εξίσου (σε ποσοστό 50-50%).
Ο 56ος Διαγωνισμός τραγουδιού Eurovision θα πραγματοποιηθεί φέτος στο Düsseldorf της Γερμανίας. Στις 10 και 12 Μαΐου θα διεξαχθούν οι ημιτελικοί και στις 14 Μαΐου 2011 ο τελικός.
Στη φετινή διοργάνωση θα συμμετάσχουν 43 χώρες -αριθμός ρεκόρ στην ιστορία του διαγωνισμού. Αξίζει να σημειωθεί ότι και η Ιταλία (RAI), επιστρέφει στη διοργάνωση, μετά από 13 χρόνια απουσίας