![](//4.bp.blogspot.com/-se4TGIuV76c/To6g3wp1nwI/AAAAAAAABe4/AOKpIFX5GP8/s000/date.png)
10:49 π.μ.
![Πότε έγινε η πρώτη Eurovision;](https://lh3.googleusercontent.com/blogger_img_proxy/AEn0k_vBe2TnYpt5xTC22Sy2u6aNaeNyxrziN2sliZ4oVXt367-Hu1jGyVxc6jXrqwNfimog3hl1tQNfiSZ4C1IrHDe9YYn0mTQUBVjHGq_au-aE8cWth5cErduRIvR8z1bhlx0DpNWDyMFpaDUcvEApMOMNTLbZq_Pz8bP6V3m2o66SmCrmNWxjVBGPk26jARRw24VpThyajjJ8Zg=s0-d)
Αύριο είναι, όπως ξέρετε, ο πρώτος ημιτελικός του φετινού διαγωνισμού τραγουδιού της Eurovision, στον οποίο συμμετέχει και η Ελλάδα. Το 1956, όταν στο Teatro Kursaal, στο Λουγκάνο της Ελβετίας, έγινε ο πρώτος διαγωνισμός Eurovision, δεν χρειαζόταν παρά μία μόνο μέρα για να διεξαχθεί ολόκληρη η δημοφιλής διοργάνωση. Οι 14 συμμετέχοντες χώρεσαν όλοι σε μια μέρα και νικήτρια αναδείχθηκε η Ελβετίδα Lys Assia με το τραγούδι «Refrain».