Οι λατρευτικές εκδηλώσεις ολοκληρώθηκαν το απόγευμα με μεθεόρτιο αρχιερατικό εσπερινό προεξάρχοντος του Μητροπολίτη Κηφισίας κ. Κυρίλλου και συγχοροστατούντων των Μητροπολιτών Αιτωλίας και Ακαρνανίας κ. Κοσμά και Ζιχνών και Νευροκοπίου κ.Ιερόθεου.
Η λιτάνευση του ιερού λειψάνου και της εικόνας του Αγίου Χριστοφόρου ξεκίνησε στις 7:15 το απόγευμα με πομπή από τον νέο ιερό ναό του Αγίου Χριστοφόρου για να καταλήξει στην πλατεία Δημοκρατίας . Εκεί συγκεντρώθηκαν χιλιάδες πιστοί , ενώ μεταξύ των επισήμων ήταν σύσσωμη η δημοτική αρχή, οι βουλευτές Κώστας Καραγκούνης και Δημήτρης Σταμάτης, πολιτευτές, εκπρόσωποι τοπικών αρχών κτλ.![](https://lh3.googleusercontent.com/blogger_img_proxy/AEn0k_sAKCziNjMXQc8RnI3nJiC8qnz7mm0watiZLOwnS_SaH1FAAW9yaU-odXBxkwIKGZbxMfG_y1psSha9IXh9Jn4UfEJnrdZp8EG3brqZVsBMrzpPD00PeTjn_VcAXWl0uW4HJtr4G1BZMcY5inY0HtBauITZK3DRdYM=s0-d)
Στην λιτανεία συμμετείχαν η φιλαρμονική του δήμου Αγρινίου, η φιλαρμονική της Δημοτικής Ενότητας Αντιρρίου του δήμου Ναυπάκτου και τμήματα πολιτιστικών συλλόγων της περιοχής.
http://www.agriniopress.gr
http://www.agriniopress.gr